567 Shares 8698 views

System chłodzenia silnika: urządzenie, zasada działania, usterka

Układ chłodzenia silnika – jeden z jego najważniejszych elementów. Bez wysokich temperaturach występujących podczas spalania mieszanki paliwowej, tylko niech go uruchomić. Które węzły są częścią systemu chłodzenia, a co winą charakteryzuje?

Budowa i działanie

Aby rozpocząć, niech czynienia z urządzeniem. Nowoczesny układ chłodzenia samochodu, a dokładniej silnika samochodowego, utrzymuje żądany tryb sterowania za pomocą specjalnego płynu chłodzącego, który jest kierowany przez płaszcz wody – specjalnych zagłębień w bloku cylindra. Ponadto płaszcz układu chłodzącego zawiera chłodnicę, termostat, pompę cieczy, rur, wentylator wlewu paliwa. Grzejnik jest urządzenie, które chłodzi się płyn za pomocą napływającego powietrza, wentylatora wylotowego. Termostat – urządzenie zawór, który reguluje przepływ płynu chłodzącego w układzie chłodzenia. Pompa i wentylator, co do zasady, są napędzane przez pasy napędowe. W ten sposób system chłodzenia cieczą silnik używany w większości współczesnych samochodów.

Jak działa system chłodzenia? Podczas rozruchu zaworu termostatu znajduje się w położeniu zamkniętym, dzięki czemu płyn do obiegu za pośrednictwem tak zwanego małego koła – pompa przewyższa jej tylko płaszcz wodny. Podczas rozgrzewania silnika, a temperatura wody osiągnie 80-95 stopni Celsjusza (w zależności od silnika), zawór otwiera się i płyn termostat płynie do chłodnicy w głowicy cylindra. Taki obieg nazywany jest wielki krąg. Przechodząc przez płyn chłodzący jest chłodzony i wchodzi do pompy. Ponieważ układ chłodzenia silnika utrzymuje normalny tryb pracy.

usterki

Teraz usterek. Mogą być one wywołane przez normalnego zużycia poszczególnych elementów w procesie, i odroczony konserwacji. Na przykład, przegrzanie silnika może nastąpić albo ze względu na zużycie zaworu termostatu (zaczyna otwierać się z opóźnieniem lub na początku), a ze względu na fakt, że komórka grzejnik zatkane brudem. Co należy zrobić, aby zapobiec przedwczesnemu silnik naprawić system chłodzenia?

Przede wszystkim, należy regularnie sprawdzać silnik i utrzymać go w czystości. Należy zwrócić uwagę na poziom płynu chłodzącego w zbiorniku wyrównawczym. Jeśli to nie działa, sprawdzić szczelność przewodów łączących chłodnicę z płaszczem wodnym. Jest możliwe, że występują one. Lokalizacja nieszczelności można przykleić uszczelniacz, ale lepiej nie żałować pieniędzy i kupić normalną obrożę. Utrata system może wskazywać wycieku i cieczy wrzącej w temperaturze powyżej 105 ° C, Co do chłodnicy, zaleca się regularne czyszczenie zabrudzeń i przemywa czystą wodą po zatkaniu rurki smarować rolety migawki grafit smarujący. Silnik przed przegrzaniem w okresie letnim może być spowodowane przez awarię pompy lub wentylatora. Dla tych węzłów, należy sprawdzić naciąg paska napędowego i wyregulować w razie potrzeby.

Warto też zwrócić uwagę na chłodziwo. Ponieważ przeciw zamarzaniu jest potrzebne do wyhodowania pewną ilość wody, upewnij się, że woda dodasz. W żadnym wypadku nie należy wlać do wody z instalacji wodociągowej. Przyspieszy to powstawaniu kamienia w systemie. Rozcieńczyć przeciw zamarzaniu wyłącznie wodą destylowaną! Eksperci zalecają też dodanie do chłodziwa specjalny dodatek antykorozyjny, aby zmniejszyć działanie korozyjne wody w silniku. Jeżeli waga nadal istnieje (można zauważyć podczas płukania chłodnicy), a następnie przeprowadzić czyszczenie chemiczne. Do tego celu są specjalne preparaty. Skala może również wystąpić w otworze spustowym – w tym przypadku należy czyścić przewody, a następnie przedmuchać sprężonym powietrzem.