377 Shares 3285 views

Waluta Irlandia: od funta do euro

Od 2002 roku w Irlandii walutą – euro. Na monetach, które wchodzą do obiegu w kraju, samorząd przedstawiany charakter. I aż do 2002 roku krajowa Pieniądze uważany jest za funta irlandzkiego. Dlaczego walutą Irlandii zostaje zmieniony tak dużo? Przez długi czas w kraju nie mają żadnych własnych pieniędzy. Pojawiły się one dopiero pod koniec 10 wieku.

Historia irlandzkiego funta

Pierwsze irlandzkie monety pojawiły się w 997 roku. Zostały one podjęte z Anglii. Dlatego też, moneta 1 funt. I podział nowych pieniędzy była identyczna jak w przypadku brytyjskiej waluty. Zatem irlandzki funt był równy dokładnie 20s. A 1 Szyling zrównany 12 pensĂłw.

Z biegiem czasu, irlandzki funt osłabił się wobec angielskim. Przedsiębiorcy ciągle starają się je zrównoważyć. Jednak działania te nie były udane. W rezultacie na początku 18 wieku, 13 miedziane monety irlandzkiej emerytury wynosi srebrnego szylinga Anglii. W Irlandii na srebrnym pieniędzy nie została wybita.

W 1823 roku, ostatnie irlandzkie monety zostały wydane. Wtedy banki zaczęły drukować już papierowych pieniędzy. I własne monety z Irlandii nie było więcej.

Tylko z niezależności przyszedł walucie krajowej Irlandii ponownie. Jednak w 1960 roku było to konieczne, aby przejść do systemu dziesiętnego. W związku z tym stało się 1 funt wynosi 100 penny.

euro

W 2002 roku irlandzki funt został zastąpiony przez euro. Mieszkańców w pierwszych 2 tygodniach wymienili ponad 50% całkowitej podaży pieniądza. Do tej pory, Irlandczycy monety i notatki, które zostały wydane po 1928 roku, mogą być wymieniane na euro. Tylko sprawia, że bank centralny tego kraju, z siedzibą w Dublinie.

W czasie przejścia do waluty euro w Irlandii wymieniane, na podstawie kursu 1 EUR + 0,7876 funtów. W tym kraju nie było najbardziej gwałtowne przejście do pieniędzy UE. I jest to związane z faktem, że w Irlandii została zorganizowana bardzo kompetentną politykę informacyjną na ten temat. Populacji dystrybuowane broszury, uruchomiony na PSA telewizyjnych, przeprowadziliśmy specjalne szkolenie.

Jak we wszystkich krajach Unii Europejskiej w Irlandii wybite monety, które są:

  • Jedna strona – wspólny dla UE.
  • Druga strona – krajowy (harfa, dokładnie 12 gwiazdek, rok wydania pieniędzy i wyrazy «Eire»).

Waluta Irlandia Północna

Pomimo faktu, że Irlandia jest od dawna przeniósł się do euro, w Irlandii Północnej, sytuacja jest zupełnie inna. Zatem, lokalna waluta – funt, który jest równy 100 pensów. Dzisiaj, w codziennym życiu istnieje wiele nominałów banknotów:

  • 5 funtów;
  • 100 funtów;
  • 10 funtów;
  • 50 funtów;
  • £ 20.

Istnieją monety:

  • 1 lub 2 funtów;
  • 1, 2, 5, 10, 20 i 50 penny.

Fakt, że historycznie, Irlandia Północna – jest częścią Wielkiej Brytanii. W związku z walutą Irlandii nie tam.

Podróżując w całej UE, wszystkich obliczonych euro. Przyjeżdżając do Irlandii, aby zmienić walutę nie jest również konieczne. A w sklepach i muzeów i restauracji przyjąć euro. W służbie instytucji sektora mają możliwość zapłaty kartą kredytową. Iw razie potrzeby dokonać wymiany waluty może być w dowolnym banku. Na ulicy w przypadkowych przechodniów nie lepiej zrobić. W przeciwnym razie, jest prawdopodobne, aby być oszukiwani przez oszustów (produkować na wymianę niekorzystnego kursu wymiany dla turysty lub rozdawać podrobionych banknotów). Dlatego lepiej orientacja oficjalnych i największych instytucji bankowych w kraju.