519 Shares 3304 views

Urządzenia zawarte w procesorze: opis funkcji

Dziś w domach zdecydowanej większości mieszkańców krajów rozwiniętych mają kilka komputerów, a także tablety i inne urządzenia mobilne. „Serce” albo z procesora (CPU lub CPU). On ma złożoną strukturę. Aby zrozumieć, jak komputer, należy wiedzieć, że część procesora.


Cel i funkcje

Przed urządzeń, które są częścią CPU zwiedzania, należy wiedzieć, co to jest. Zatem CPU – centralna urządzenie PC. Jego powołanie – jest:

 • sterowanie pracą komputera, wykonując danego programu;
 • wykonywać operacje przetwarzania informacji.

Urządzenia zawarte w procesorze

W tej chwili, CPU jest specjalny układ scalony.

Urządzenia, zawarte w procesorze – jest:

 • rejestrze;
 • cache;
 • i adresy szyny danych;
 • ALU (jednostka arytmetyczno-logiczna);
 • koprocesor matematyczny.

zarejestrować

Ten blok komórek pamięci, które tworzą ultra-szybkiej pamięci wewnątrz procesora. Jest on używany przez siebie i nie jest dostępny dla programistów. Pojemność pamięci jest tylko kilkaset bajtów.

rejestry procesora są podzielone na dwa rodzaje: celów ogólnych i specjalnych.

Rejestry typu 1 są stosowane, gdy wykonywana operacja logiczna i arytmetyka typu operacji lub innych zestawów instrukcji, takich jak SSE, MMX, i tak dalej.

Rejestrami drugiego typu zawiera dane systemowe potrzebne do pracy procesora. Są to rejestry kontrolne, adresy systemowe, debugowanie i tak dalej. Dostęp do nich jest ściśle regulowany.

Ponadto, takie urządzenia dotyczy licznika programu zawierający adres instrukcji do wykonania procesor przejdzie do następnego cyklu pracy.

pamięć podręczna

Urządzenia, zawarte w procesorze, są dość zróżnicowane. Należą do pamięci podręcznej. Jest to brudnopis. Celem jej stosowania – przyspieszyć swój komputer. Aby to zrobić, dostęp do pamięci procesora jest sprawdzana przede wszystkim, czy żądane dane w pamięci podręcznej są przechowywane. W tym celu należy porównać adres zostanie poproszony o wartości wszystkich tagu cache, które mogą być przechowywane dane. Mecze tag linia cache nazywa się hit (cache hit). W przeciwnym wypadku ustalona cache miss. hit cache pozwala procesorowi natychmiast produkować odczyt lub zapis danych zgodny z dopasowane tagu. miarą efektywności cache dla wybranego algorytmu (programu) jest stosunkiem liczby udavshihsya cache trafiła do całkowitej liczby wniosków do pamięci procesora, zwany ocenione wyników.

ALU

Chociaż niektóre urządzenia zawarte w procesorze posiada własną pamięć, ALU jest specjalne elementy obwodu kombinacje bez własnej pamięci. Jego celem jest wdrożenie najważniejszych operacji przetwarzania danych:

 • 2 odbiera wejściowy 2 (argument zawartość rejestru 2 i tak dalej.);
 • generuje i wysyła wynik operacji.

Polega on na przeprowadzeniu zestawem prostych operacji arytmetycznych (AO), dzieli się na 3 kategorie: logiki operacji arytmetycznych i na bity. A – procedura przetwarzania danych (odejmowanie dodawania, mnożenia i dzielenia), argumenty i wynik które reprezentują liczby. Różnią się one od operacji logicznych. Są one zrozumiałe procedury przeprowadzania budowę złożonych oświadczeń (a NOT, OR).

Jednostka arytmetyczno-logiczna składa się z rejestrów i sterowania logicznego z sumatora. Działa zgodnie z kodami operacji wykonywanych na zmiennych, które są umieszczone w rejestrach.

adres i dane autobus

Urządzenia te są częścią procesora są zestawem przewodów. Pierwszy z nich jest przeznaczony do przekazywania adresów pamięci, do którego należy wysłać dane. Dla każdego z nich jest ona przekazywana 1 bit. To odpowiada jednej cyfrze adresu. Zwiększenie liczby przewodów użytych do wytworzenia adresów, pozwala, aby zaznaczyć więcej komórek. Linie bitowe określają maksymalną ilość pamięci, które mogą być adresowane przez procesor.

Jeżeli magistrala danych w porównaniu do autostrady i do rozważenia jego pojemności liczby pasów ruchu, a następnie magistrali adresowej związanego z numeracji ulic i domów. Liczba jego wierszy równa liczbie cyfr (znaków) w pokoju w domu. Tak więc, jeżeli może się składać z więcej niż dwóch cyfr numer umieszczony na nim liczby domów domowych na określonym ul wynosi nie więcej niż 100 (m, E 102). Gdy 3-cyfrowy numer możliwych adresów jest zwiększona do 103.

Adres magistrali danych są niezależne, a deweloperzy chipset wybrać swój kawałek dla siebie na własną rękę. Jednocześnie niż autobus dane więcej bitów, tym więcej z nich i magistrali adresowej. Ich pojemność – wskaźnik konkretnej możliwości procesora. W szczególności, zdolność magistrali procesora w danych wymiany informacji określonych przez nią, a bit linii adres wskazuje na pamięć, z której może działać.

koprocesor matematyczny

Kontynuując zbadać tę część procesora komputera, konieczne jest, aby powiedzieć kilka słów na temat tego urządzenia. Jest on przeznaczony do rozszerzenia funkcji procesora i zapewnienia jego funkcjonalności z modułem tzw procesory zmiennoprzecinkowe, które nie posiadają zintegrowany moduł.

Koprocesor matematyczny nie jest jednym z obowiązkowych elementów komputera, a można z niej zrezygnować. Wcześniej wielu producentów i otrzymał na podstawie rozważań ekonomicznych.

Jednak w rozwiązywaniu problemów, które wymagają wykonywania wielu obliczeń matematycznych (do obliczeń naukowych i inżynierskich), musieli rozwiązać kwestię zwiększenia wydajności komputera.

Jeśli przed matematyką modułów koprocesora są zainstalowane na płycie głównej jako oddzielny układ, w nowoczesnych komputerów wykorzystania tego urządzenia w tym formacie nie jest wymagane, ponieważ został zbudowany na CPU.

Inne urządzenia PC

Komputer osobisty – jest złożonym i sprawnie funkcjonujący system.

Wszystkie możliwe urządzenia, które tworzą listę komputerowego w kilku słowach jest niemożliwe.

Oprócz procesora, komputer wchodzi również:

 • płyty głównej z łącznika łączącego procesor;
 • dyski twarde i stacje dyskietek ;
 • zasilacz;
 • RAM;
 • napędy CD i DVD-napędy;
 • Przyłącza (porty) dla urządzeń dodatkowych, i tak dalej.

Ponadto różne urządzenia peryferyjne, takie jak:

 • mysz komputerowa;
 • klawiatura;
 • mikrofon;
 • głośniki i tak dalej.

Teraz, gdy wiemy, że wszystkie możliwe urządzenia, które są częścią komputera – jest częścią złożonego systemu, sterowany przez procesor. Jego rola jest nie do przecenienia, a praca z komputerem zależy od jego normalnego funkcjonowania. W tej chwili, eksperci przewidują, że w nadchodzących dekadach materialnych procesorów ulegają istotnym zmianom. Wynika to z faktu, że proces będzie się nieaktualne, otrzymuje zwykły komputer kwantowy przyjdzie, biologiczne i tak dalej. Komputery.